Chłapowo - Jaka jest historia tego miejsca? Jaka jest tu plaża? Co można tu robić?

Chłapowo

Chłapowo nad morzem to niegdyś nadmorska osada rybacka na Pobrzeżu Kaszubskim, dzisiaj prężnie rozwija się w niej turystyka, wchodzi w skład gminy Władysławowo. Chłapowo położone jest na urwistym wybrzeżu klifowym, a nadmorska część Chłapowa stanowi fragment Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Chłapowo to znakomite miejsce dla wczasowiczów szukających ciszy i kontaktu z przyrodą. Bliskość Jastrzębiej Góry, Władysławowa, Trójmiasta i Helu, czyni z Chłapowa idealną bazę wypadową dla odwiedzania Pobrzeża wschodniego Bałtyku.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

PLAŻA

Chłapowo to również piękna, klifowa plaża. Wytyczone są tu dwa piaszczyste kąpieliska, za kąpieliskiem plaża zmienia swój charakter, pojawiają się na niej spore kamyki. Na plaży możemy dostrzec również łódki rybackie miejscowych, po dziś dzień łowiących rybaków. Klif, poprzez panujące w tej okolicy dobre warunki do startów, to także miejsce, które wybrali sobie paralotniarze. W wakacje można obserwować ich loty nieomalże codziennie.

CYPEL ROZEWIE

W pobliżu miejscowości leży cypel Rozewie uważany za najdalej wysunięte na północ miejsce w granicach Polski. Znajduje się tam też udostępniana do odwiedzania Latarnia Rozewie im. Stefana Żeromskiego, a także małe Muzeum Latarnictwa.

WĄWÓZ CHŁAPOWSKI RUDNIK (Wejście od al. Żeromskiego 263)

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Chłapowa jest jednak Wąwóz Chłapowski, przez lokalnych Kaszubów określany mianem "Rudnik". Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody obejmujący niemalże 25 hektarów. Spacer tym malowniczym jarem do plaży wzbogaci, każdego turystę o unikalne krajobrazy, co bardziej spostrzegawczy zauważą z pewnością wyjątkowe rośliny takie jak dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Parów dopasowany jest do możliwości każdego podróżnika. Wzdłuż wąwozu wytyczone są dróżki, cięższe odcinki wyposażone są w mostki, poręcze i schodki, znajdziemy też interesująco wkomponowane ławeczki na których można wypocząć.

GROBY SKRZYNKOWE KULTURY WSCHODNIOPOMORSKIEJ

W połowie XIX, we wsi Chłapowo, natrafiono na groby skrzynkowe kultury wschodniopomorskiej. Cmentarzysko to pochodzi z wczesnego okresu żelaza (650 - 400 lat p.n.e.). Wydobyto z niego m.in. popielnice, naczynia z gliny, szklane paciorki, ozdoby z bursztynu i wyroby z brązu. Innym bogactwem tej tajemniczej ziemi są złoża soli potasowej nadającej się jako nawóz dla rolnictwa. Zalega ona na powierzchni 9 km2.

Ostatnia aktualizacja - maj 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastrzebiagora.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0