Karwieńskie Błota

Na początku XVII-tego stulecia utworzono wieś Karwieńskie Błoto na obszarach, które wcześniej uważano za grzęzawiska niewłaściwe do celów osadniczych. Dokonali tego osadnicy z Fryzji - doświadczeni w stawianiu wiosek na obszarach bagiennych i zalewanych przez wodę. Wieś wzniesiono stosownie z holenderskimi projektami - budynki wznoszono w 2 szeregach, a pobliże zmelioryzowano. Stawiano tu domy i zabudowania gospodarcze w konstrukcji szachulcowej. Do dzisiejszych czasów ocalał budynek z końca osiemnastego stulecia - niestety został wielokrotnie przebudowany oraz zatracił własny oryginalny klimat. Potomkowie "Olendrów" mieszkali na tych terenach do 1945 r. - kiedy zostali wysiedleni w głąb Niemiec. Po ówczesnych osadnikach pozostały w tej okolicy szczątki cmentarza.

Teraźniejsze Karwieńskie Błota to 2 wsie. Karwieńskie Błoto I to dawniejsza osada, zlokalizowana w większej odległości od brzegu morskiego, tuż przy zasadniczym szlaku komunikacyjnym, tuż przed wjazdem do Karwi, stanowi jakby ekonomiczniejszy wariant noclegowy dla urlopowiczów, którzy - planując tańsze wakacje - chcą korzystać z ślicznej, piaszczystej a także szerokiej plaży, rozrywek i atrakcji w Karwi. Odległość od Karwieńskiego Błota Pierwszego do plaży to ponad 2 kilometry. Krótsza droga wiodąca na plażę wiedzie skrajem wsi Karwieńskie Błoto II, które jest położone bliżej Bałtyku. W obu tych wioskach dopiero w latach siedemdziesiątych dwudziestego stulecia rozpoczęła się rozwijać turystyka. Wioski oferują kojący, idylliczny relaks, równocześnie oferując zwyczajowe wakacyjne atrakcje w sąsiedniej Karwi.

Nad morzem znajduje się tymczasem wypoczynkowa wioska Karwia położona w sąsiedztwie Jastrzębiej Góry. Tutaj znajduje się zapewne najszersza w okolicy piaszczysta plaża, rozdzielona ona jest wydmami i sosnowym lasem, który jest fragmentem parku krajobrazowego. W Karwi można zwiedzić rezerwaty florystyczne z rzadką roślinnością. Do Karwi przyjeżdżali wczasowicze już przed II Wojną Światową. Tak w Karwi oraz w Karwieńskim Błocie łatwo odnajdą Państwo dobraną do Waszych potrzeb propozycję noclegową - np: www.karwienskieblota.pl/noclegi/wszystkie.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 4 404 974, Dziś: 87, Osób online: 8

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem