Gdynia

Gdynia

Gdynia jest jednym z najmłodszych miast w Polsce, wchodzi w skład aglomeracji trójmiejskiej i pełni funkcję ważnego portu na wybrzeżu Bałtyku. Plan przekształcenia niewielkiej wioski rybackiej w liczący się port pojawiły się w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy sytuacja w Gdańsku była dla władz Polski niepewna. Powstało zatem niewielkie miasto, które odznaczało się sporą nowoczesnością – nie znajdziemy tutaj barokowych kościołów, ani XIX-wiecznych kamienic. Większość mieszkańców zasiedla nowoczesne bloki, a centrum Gdyni zdominowane jest przez budynki z dwudziestolecia międzywojennego i współczesne architektury.

Jednak nie powinniśmy się zrażać. Mimo wszystko Gdynia jest przyjaznym dla turystów miastem. Nie dość, że ceny znacznie odbiegają od wywindowanych w sezonie cen w centrum Gdańska, to mamy okazję zobaczyć wiele unikatowych zabytków i muzeów.

Ciekawe miejsca

Dla rodzin z dziećmi i miłośników nowinek technicznych przeznaczone są: Centrum Nauki Experyment, gdzie duzi i mali z innej perspektywy spojrzą na otaczające nas procesy dotyczące człowieka, środowiska i fizyki, Akwarium Gdyńskie z interesującymi wystawami przedstawiającymi życie morskie, Muzeum Marynarki Wojennej gromadzące eksponaty militarne wchodzące w skład wyposażenia Marynarki Wojennej RP oraz oblegany okręt muzeum – ORP Błyskawica, Dar Pomorza, czyli szkoleniowy żaglowiec zakupiony ze środków zgromadzonych przez mieszkańców Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni, obecnie stanowiący muzeum, czy w końcu Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego posiadające zapierające dech w piersiach eksponaty twórczości z różnych dziedzin życia związanych z morzem.

We wszystkich wymienionych miejscach całe rodziny z dziećmi spędzą miło czas. Te placówki kulturalne organizują, oprócz zwykłych wystaw muzealnych, również spotkania multimedialne, w których czynnie uczestniczą mali i duzi. Warto przed przyjazdem do Gdyni zapoznać sie z aktualną ofertą. Większość atrakcji znajdziemy w Centrum miasta przy Skwerze Kościuszki lub w pobliżu.

Rekreacja

Turyści przebywający do Gdyni nie muszą całego wakacyjnego czasu spędzać w muzeach czy podczas wydarzeń kulturalnych, amatorów czynnego wypoczynku nie zawiedzie oferta rekreacyjna miasta. Dla miłośników spacerów na świeżym powietrzu przeznaczono ogromne tereny należące do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Część parku znajduje się na terenie miasta, a spacerujący tam ludzie mogą zobaczyć wspaniałe okazy roślinne oraz interesujące gatunki zwierząt leśnych i ptaków. Oprócz tego mamy do dyspozycji rezerwaty – Kępa Redłowska, Cisowa i Kacze Łęgi.

Dodatkowo w okolicy Trójmiasta zostały wytyczone szlaki turystyczne, przebiegające zarówno w terenach miejskich i pozamiejskich, umiejętnie łączące ze sobą Gdańsk, Gdynię i Sopot.

Miasto z chęcią wspomaga pasję rowerzystów udostępniając 17 tras pozamiejskich o różnej długości, ścieżki w mieście, które wydajnie wspomagają komunikację oraz liczne stojaki rowerowe.

Nie można zapomnieć o plażach – to one na polskim wybrzeżu stanowią o atrakcyjności miast na Pomorzu. Gdynia, jako miasto portowe, posiada wybrzeże w znacznym stopniu przemysłowo zagospodarowane. Jednak w najmniejszym stopniu nie uniemożliwia to turystom zdobycia opalenizny. Mamy do dyspozycji plażę przy Bulwarze Nadmorskim oraz liczne, mniejsze bądź większe, plaże poza miastem lub na jego obrzeżach.  

Festiwale i wydarzenia

Miłośnicy teatru powinny przyjechać do Gdyni w maju, kiedy to najczęściej odbywa się Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port, poświęcony przede wszystkim twórczości teatralnej, przewidujący zarówno pokazy, spektakle, jak i dyskusje.

Niezwykle ważnym festiwalem jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który odbywa się we wrześniu i ściąga do Gdyni rzesze fanów polskiego filmu.

Od 2003 roku, natomiast, do Gdyni zjeżdżają miłośnicy dobrej muzyki i wspaniałej atmosfery, która pojawia się warz z otwarciem Open'er Festival.

Gdynia, jako żeglarska stolica Polski, co parę lat gości u siebie uczestników The Tall Ships Races, podczas których turyści mogą podziwiać najpiękniejsze żaglowce świata w akcji oraz zacumowane w porcie. Dodatkowe atrakcje to cała masa imprez towarzyszących, a także możliwość zwiedzenia niektórych jednostek. 

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 4 402 949, Dziś: 262, Osób online: 8

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem