Sopot

Sopot

Sopot ma niewiele ponad 100 lat, jednak jego architektura, dorobek kulturalny i klimat sprawiają, że przybywający tam ludzie przenoszą się w czasie. Charakter Sopotu pozwala czuć sie wyjątkowo i z lekkiego dystansu obserwować wyjątkowość w każdym miejscu, począwszy od willi, w której wynajmuje się pokój, poprzez urokliwe uliczki i ludzi, a na restauracjach i klubach skończywszy. Sopot to wspaniała architektura – neoklasycyzm, neogotyk, secesja i eklektyzm. Wszystkie te style współgrają ze sobą tworząc niezapomniane uliczki, aleje i promenady. Masa domków letniskowych, willi, pensjonatów sprawa, że każdy spacer staje się wyjątkowy. Najbardziej znane z unikatowych budynków to – Grand Hotel, Łazienki Południowe, kościół św. Jerzego i Krzywy Domek.

Sopot to, obok kurortu letniskowego, również uzdrowisko. Wielu ludzi przyjeżdża tutaj, by dochodzić do zdrowia, korzystając z wód solankowych wydobywanych z głębokości 800 metrów.

W zasadzie nie musimy przyjeżdżać do Sopotu na cały pobyt. Jako turyści wpadający przejazdem z powodzeniem w kilka chwil zachłyśniemy się niepowtarzalnym klimatem.

Ciekawe miejsca

Muzeum Sopotu - na turystów czeka tu bogata wystawa prezentująca historię miasta. Zwiedzający mogą zapoznać się z kolekcją fotografii, starych pocztówek, twórczości sopocian, ze starymi mapami i plakatami, a także przedmiotami zdobiącymi wnętrza. Oprócz tego turyści mogą odwiedzić Państwową Galerię Sztuki i „Grodzisko w Sopocie”. Grodzisko jest skansenem archeologicznym, gdzie zobaczymy odtworzone wczesnośredniowieczne grodzisko w centrum miasta. W sezonie w Grodzisku odbywają sie festyny, a także można wziąć udział w lekcji żywej historii.

Największą atrakcję w Sopocie stanowi Monciak. Łączy on centrum miasta z plażą i najdłuższym na wybrzeżu Bałtyku molem. Zwiedzanie mola to obowiązkowy punkt wycieczek, na liście jest również wieża widokowa pełniąca funkcję latarni morskiej, znajdująca się w pobliżu mola. Monciak natomiast to mekka turystów. Spędzają tutaj najwięcej czasu, spacerując, konwersując w kawiarniach i robiąc zakupy w ekskluzywnych butikach i sklepach z pamiątkami.

Obowiązkiem każdego turysty jest spacer po Sopocie. Nie ma ustalonych tras, preferujemy pełną dowolność.

Rozrywka

O rozrywkach czekających na turystów w Sopocie krążą legendy. Zabawy w Grand Hotelu były wspominane i wyczekiwane przez cały zimowy sezon. Obecnie na turystów czekają kluby, resturacje i kawiarnie, a oprócz tego cykliczne festiwale. Najbardziej znane z nich to - Sopocki Festiwal Operowy, Sopot Festival – dla miłośników muzyki popularnej, Sopot Jazz Festival oraz teatralny „Dwa Teatry”. W ramach wydarzeń sportowych odbywają się – Mistrzostwa w klasie Techno 293, Zawody Konne w Skokach Przez Przeszkody CSI, Orange Prokom Open (tenis), Prokom Trefl Sopot (koszykówka), Żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie Micro i Żeglarski Puchar Świata w Match Racingu.

Rekreacja

Okolice i centrum Sopotu to wspaniałe tereny spacerowe. Zadowolą zarówno miłośników leśnych duktów, jak i amatorów architektury. Sopot, podobnie jak Gdynia i Gdańsk, wchodzi w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w którym znajdziemy całą masę szlaków odpowiednich do pieszych i rowerowych wycieczek w lasach i na skrajach urwisk nadmorskich.

Sopot to również plaża, na której oprócz wszystkim znanej atrakcji – opalania, turyści mogą korzystać z kąpieli wodnych, a także przejażdżek motorówką, bananem i skuterami wodnymi.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 4 403 976, Dziś: 194, Osób online: 7

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem