Białogóra

Białogóra

Pomiędzy przymorskimi miejscowościami Łebą i Karwią, na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, leży miejscowość letniskowa Białogóra. Od morskiego brzegu rozdziela ją pas lasu sosnowego o szerokości około 800 m, a 2,5 km w kierunku wschodnim znajduje się zalesiona wydma, od niej miejscowość wzięła nazwę.

Z początkiem XX stulecia Białogóra zaczęła pełnić rolę wczasowiska nadmorskiego oferując noclegi nad morzem. Pomogła w tym zapewne piaszczysta, szeroka, nieprzepełniona plaża. W dzisiejszych czasach z wioski prowadzi na nią wygodna szosa pośród lasów, którą można przebyć pieszo albo skorzystać z miejscowych bryczek. Ostatni odcinek dojścia na plażę wiedzie po drewnianym chodniku. Sama plaża w sezonie wakacyjnym jest chroniona przez ratowników, jest tutaj też zjeżdżalnia wodna.

Turyści którzy lubią w wakacje pojeździć rowerem, będą zadowoleni. Istnieje tu dużo ścieżek i szlaków rowerowych, którymi można wybrać się na wyprawę po okolicy. Rower można również wypożyczyć w jednej z wypożyczalni.

W okolicy miejscowości Białogóra znajdują się też rezerwaty przyrody - przykładowo Rezerwat Białogóra - chroniący las bagienny i wydmy z borem bażynowym. To dodatkowo miejsce lęgowe żurawi, z bogactwa flory można w tej okolicy spotkać: trzy typy rosiczki, woskownicę  europejską lub wrzosiec bagienny. Drugi rezerwat to Babnica - to cząstka lasu dębowo - bukowego porastającego wyniesienie wydmy, z historycznym - 140 letnim drzewostanem.

Białogóra to świetne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, które pragną odpocząć od gwaru miasta. Znajduje się w tym miejscu też stadnina koni, a baza noclegowa jest dobrze rozwinięta oraz dostosowana do potencjału finansowego wczasowiczów.

Jeśli będą Państwo w Białogórze można odwiedzić pobliskie znane miejscowości wczasowe takie jak Łeba - ok dwadzieścia pięć kilometrów w kierunku zachodnim a przy okazji odwiedzić Słowiński Parka Narodowy, na wschód; po przebyciu ledwie 20 - 30 kilometrów trafią Państwo do Karwi, Jastrzębiej Góry i latarni morskiej w Rozewiu, czy Władysławowa. Natomiast kawałek dalej zapoczątkowuje się legendarna Mierzeja Helska ze kultowymi miejscowościami: Chałupy, Kuźnica, do samego Helu.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 4 300 897, Dziś: 2 689, Osób online: 22

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem