Dębki

Dębki

W nadmorskim lesie, w okolicy ujścia Piaśnicy do Bałtyku, znajdziemy domki o atrakcyjnej architekturze, wśród nich budynki szachulcowe, z których jeden, z nr 86, datuje się na koniec XVIII w. oraz kilka wiejskich chałup zamienionych na dacze. Niemniej jednak Dębki to przede wszystkim urlopowicze. W okresie wakacyjnym przybywa tutaj część Warszawy, toteż, nieco prześmiewczo, jedną z dwóch podstawowych ulic Dębek nazwano "Marszałkowska". Druga, równoległa do morza, "Spacerowa" ogniskuje wieczorne i nocne życie towarzyskie.

Początki Dębek to 1773 r. i od tamtego czasu niewiele się działo. Dopiero po po powstaniu II Rzeczypospolitej do wioski zaczęły przyjeżdżać sławne osobistości, m.in. gen. Józef Heller  czy Kazimierz Sosnkowski. Z miejscowej księgi parafialnej można się dowiedzieć, że to właśnie tutaj Feliks Nowowiejski stworzył muzykę do hymnu o Matce Boskiej.

Wczasy w Dębkach

Dębki słyną z nadmorskiej plaży, której fragment - za rzeką Piaśnicą - przeznaczono dla naturystów. Trzeba też odwiedzić śliczną wykonaną z drewna kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej Księży Zmartwychwstańców zbudowaną w latach 30-tych XX-tego wieku, której architektura czerpie z wzorców kaszubskich. Proste wnętrze kaplicy również wykonane jest z drewna, m.in. rzeźbiona droga krzyżowa czy płaskorzeźba Matki Boskiej Morskiej.

Dębki są miejscem, w których jest jedna z najwspanialszych bałtyckich plaż. Dwie trzecie miejscowości mieści się w lesie. Tak plaża, jak i woda w morzu jest tu doskonale czysta. Z kolei zachody Słońca nad Piaśnicą, stanowią niezapomniane chwile. Przede wszystkim polecamy Dębki poza sezonem: w maju, czerwcu, wrześniu, grudniu (Sylwester) a także w październiku (grzybobranie i łowienie ryb) - chociaż nie wszystkie obiekty oferujące noclegi w Dębkach to obiekty całoroczne - niemniej jednak przed i po sezonie turystów jest mniej i każdy znajdzie dla siebie wygodne zakwaterowanie.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 4 147 740, Dziś: 1 383, Osób online: 56

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem