Historia Jastrzębiej Góry - Jaka jest historia tego miejsca? Co warto wiedzieć? Jakie ciekawostki?

  • location_on Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra jest jedną z ciekawszych miejscowości polskiego wybrzeża. Tutaj wypoczywały elity warszawskie zawłaszczając sobie ten klifowy kawałek wybrzeża i sprawiając, że kurort ten stał się najczęściej odwiedzanym zakątkiem nad polskim Bałtykiem.

Prowadzone na terenie kurortu i w pobliżu wykopaliska archeologiczne wykazały, że pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą już z wczesnej epoki żelaza, a nawet mezolitu.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się już w połowie XIX wieku – mała, rybacka osada nosiła wtedy niemiecką nazwę Habichtsberg, najpewniej nawiązującą do znajdującej się kilka kilometrów na wschód od miejscowości Góry Jastrzębiej. Polska nazwa osady, która pojawiała się od czasu do czasu – Pilice – nie znalazła swego miejsca w historii. Miasto rozkwitło w pełnej krasie dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1920 roku na mapie pojawiła się polska Jastrzębia Góra, która stopniowo rozrastała się aż do dnia dzisiejszego.

Niejaki Pan Radke, który był właścicielem współczesnych terenów zachodnich Jastrzębiej Góry, sprzedał je pewnemu Niemcowi. Ów Niemiec, z kolei, jeszcze przed II Wojną Światową, sprzedał te atrakcyjne tereny pewnemu Polakowi, który utworzył Towarzystwo „Jastgór”. Pierwsze zabudowania powstały w latach 20-tych XX wieku. Stopniowo osada przemieniała się w ważny kurort, który również współcześnie odwiedzany jest przez ludzi kultury i intelektualistów z całej Polski.

Po II Wojnie Światowej Jastrzębia Góra została zdominowana przez pensjonaty, które powstawały we wnętrzach pierwszych dworków i willi. Stopniowo wielkie zakłady z terenu całej Polski budowały dla swoich pracowników obiekty wypoczynkowe. Powstawały wielkie i luksusowe obiekty o nietypowej architekturze.

Debiutująca jako osada rybacka, Jastrzębia Góra, stała się pięknym kurortem, który każdego roku przyciąga miłośników jodowanego powietrza, klifowego wybrzeża i życia towarzyskiego, kwitnącego na terenie kurortu. 

Jeszcze przed wojną mieszkańcy Jastrzębiej Góry dążyli do uatrakcyjnienia swojej miejscowości i sprawienia, by wczasowicze mogli bez trudu korzystać również z plaży – w tym celu powstała tak zwana wieża wyciągowa „Światowid”, która transportowała turystów w dół na plażę i do góry, na szczyt stromego klifu. Jednak działalność wieży została poważnie utrudniona przez warunki naturalne okolicy – lata podmywania fundamentów przez fale morskie spowodowały najpierw jej przechył, który uniemożliwił normalne użytkowanie, a następnie zawalenie. Obecnie turyści, którzy chcą skorzystać z uroków plaży w centrum, muszą wspinać się po stromych schodkach, które liczą ok. 300 stopni.

Duże znaczenie dla historii i atrakcyjności Jastrzębiej Góry miał hrabia Aleksander de Rosset, który to wybudował schronisko turystyczne „Lisi Jar”, postawił obelisk upamiętniający powrót Zygmunta III Wazy z nieudanej wyprawy na Szwecję oraz - we współpracy z Towarzystwem „Jastgór” i „Jasne Wybrzeże” - wybudował bulwar (ul. Rozewska w kierunku Władysławowa), łączący Władysławowo z Jastrzębią Górą. Bulwar, stanowiący obecnie zabytek, powstał z kostki bazaltowej sprowadzanej z Wołynia i służy po dziś dzień mieszkańcom i turystom.

Ostatnia aktualizacja - maj 2021 r.

Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastrzebiagora.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0